АКТУЕЛНО

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...

Се запали кафеана во Драчево

Скопска пожарна вчера имаше полни раце работа. За среќа, во сите случаи без жртви. Пред пожарот во семејната куќа во скопско Трубарево, само неколку...

Пожар пеплоса куќа во Трубарево

Без покрив на главата остана семејството на 53-годишниот Р.Ј.во скопско Трубарево. Изгореа кровот и целиот горен спрат од куќата. За среќа нема ниету еден...

Зошто не спречија да има диви тераси, сега ќе немаше присилно уривање?

Само двајца од вкупно 20 угостители од подрачјето на општина Центар самите ги отстраниле дивите тераси за кои инспекциите им дале налог. Останатите 18...

Припорчани гневни: Темелковски, ве гласавме, загина човек, а од потпорниот ѕид нема абер!

Жителите на Припор се револтирани зошто изградбата на потпорниот ѕид никако да продолжи. Имено, откако пред 20-тина дена загина работник токму заради одрон на...

И Шилегов ќе чека Нова година на плоштад

Познатата хрватска група Парни ваљак, како и неколку македонски пејачи, ќе бидат главните забавувачи на скопјани кои новогодишната ноќ ќе ја поминат на главниот...

Со ново партиско соопштение во борба против загадувањето

Загадувањето го притиска Скопје, а партиите се испокараа кој е виновен за тоа. Секој ден штанцаат соопштенија или прес конференции. Последново е од СДСМ...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...