ДО КОГА?!

Илјадниците тони отровен линдан од ОХИС се уште не демнат

Се сеќавате дека опасен, отровен линдан во илјадници тони од фабриката „ОХИС“ го демне Скопје. Така е со години. А, ако работите одеа како...

Може ли Вечниот оган да нема пламен?

Откако е запален во септемеври 2012 година со вечниот оган кој е дел од големиот споменик „Паднати херои за Македонија“ во паркот „Жена-борец“ постојано...

За 100 дена две мерни станици не можат да сервисираат?

Какви се тие „технички проблеми“ или „сервисирање“ заради кои две станици за мерење на загадениот воздух во Скопје со недели и месеци не работат?...

Лизгалиштето Кале пропаѓа, а се најавуваат нови

Агенцијата за млади и спорт вчера беше задолжена од страна на Владата да обезбеди пет монтажни лизгалишта кои што ќе бидат распределени во повеќе...

Палмите одамна се исушија, но сега се суши и одговорноста за фрлените 500.000 евра

Иако беше најавено, се уште никој не е повикан на одговорност за залудно потрошените пари за скопските палми што измрзна. Дали со фактот што...

Жител на Петровец ако испушти автобус ќе го заборави Скопје

Автобусите кои што тргнуваат на секои 45 минути се недоволни за да ги задоволат потребите на жителите на селата од подрачјето на општина Петровец...

Зелен пазар плаче за реновирање

Скопјани се жалат - поминаа 20 години, а Зелен пазар кој се наоѓа во најстрогиот центар на градот, не е реновиран. Платото е старо...

И по девет месеци не се утврдува одговорноста за труењето од „Дрисла“

Се сеќавате ли дека пред девет месеци почна истрага за тоа како не труела Дрисла? Епа, скопјани се уште немаат одговор на прашањето дали...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...