ЕКСПРЕС ИНТЕРВЈУ

Внимавајте, многу прсти настрадале заради петардите

Д-р Софија ПЕЈКОВА, директорката на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија, ја прашуваме за опасностите од повреди од петарди и други пиротехнички средства кои...

На 500 зависници во К. Вода им се дава метадон и им се вели...

Христијан ЈАНКУЛОВСКИ, извршен директор на невладината организација ХОПС, која што им помага на зависниците од дроги, го прашуваме за актуелниот проблем околу дислокацијата на...

Смешно е повикувањето на Кензо Танге за висококатниците кај ГТЦ

Поранешниот директор на реномираниот скопски Институт за земјотресно инжењерство и сеизмологија Михаил ГАРЕВСКИ го прашавме околу откупот на земјиштето и најавите за градба на...

Добро е да се садат мини шумички меѓу зградите

Со професорката на Шумарскиот факултет во Скопје, Јасминка РИЗОВСКА – АТАНАСОВСКА разговаравме за потребата од зелено Скопје, за нови садници, кои треба да бидат......

Налепниците се задоцнети, да се земат новите технологии за согорување на горивата

Еколошки активист Тони НИКУШЕВСКИ го прашавме за идејата да се воведат налепници за категоризација на возилата како мерка за намалувањето на загаденоста на воздухот,...

Преименувањето на улиците и јавните објекти да се оттргне од партиски раце

Познат македонски историчар Тодор ЧЕПРЕГАНОВ го запрашавме што мисли за честите менувања на имиња на улиците и објектите во градот Скопје, а по повод...

Кога треба да се профитира од археолошки простор, ние креваме раце

Марјан ЈОВАНОВ, професор на Катедрата по Историја на уметност и археологија на скопскиот Филозофски факултет го прашавме за состојбата на археолошките локалитети во околината...

Веднаш да се воведат налепниците на возилата за тоа колку загадуваат

Ана ЧОЛОВИЌ – ЛЕШОСКА од невладината организација „Еко-свест“ по повод се поголемото загадување на воздухот во градот Скопје ја прашавме што мисли за мерките...

Градот не прави ништо за да се реши проблемот со кучињата-скитници

Радмила ПЕШЕВА од организацијата „Анима мунди“ ја прашавме за се поголемиот проблем со кучињата-скитници во градот, и како тој да се решава. Прават ли...

Трасата на Водно не е стеснета иако владините институции ни ветија

Татјана СТОЈАНОВСКА, активист од Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“, по повод продолжувањето на градбата на гасоводот на Водно, ја прашавме што се случува на теренот...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...