ИНФОРМАТОР

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

„Новогодишна бајка“ во Детскиот културен центар „Карпош“

Во организација на Детскиот културен центар „Карпош“, на 24 декември со почеток во 18 часот, во Младинскиот културен центар, ќе се одржи новогодишна, полугодишна...

Распишан конкурсот за најдобра книга за 2018

Отворен е конкурсот на Друштвото на писатели на Македонија за доделување на традиционалните награди за најдобри остварувања во 2018 година, што ќе трае до...

„Разговор во 4 очи“ во МНТ

Вечерва на репертоарот на МНТ е претставата „Разговор во 4 очи“ на Ингмар Бергман. Ако овој Бергманов роман мора да се дефинира како еден...

Бидете на „Ана и Хана“ во Театар Комедија

По мотиви од Дневникот на Ана Франк, во адаптација и режија на Драгана Гунин, вечерва во Театар Комедија ќе се одигра претставата „Ана и...

350 изведба на „Убавицата и ѕверот“

Не секоја манифестација во Македонија може да се пофали со јубилеј од 350 случувања. Токму таков јубилеј слави детската претстава во Театарот за деца...

„Неолитот во Македонија“ по четврти пат

„Неолитот во Македонија“ е конференција која се организира по четврти пат, а ќе случи вечерва во Археолошкиот музеј на Македонија. Конференцијата ќе биде во...

Десет години јубилеј на Дино Имери

Вечерва, со почеток во 20 часот, во големата сала на Македонската филхармонија, македонскиот пијанист Дино Имери го одбележува 10-годишниот јубилеј од кариерата. Специјални гости...

„Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ во Музеј на Македонија

„Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ е насловот на изложбата што се отвора вечерва во Музејот на Македонија. Ќе бидат изложени делови од народни...

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар

Денеска се одржува комеморација за неодамна починатиот драмски писател Горан Стефановски, во Драмскиот театар. Од него се простуваат не само ансамблот на НУ Драмски театар...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...