СКОПЈЕ КОМЕНТИРА

Бугарските министри ни покажаа дека не треба да брзаме со Уставот

Колку Македонија повеќе им угодува на сите соседи, со разни отстапки, толку соседите стануваат по алчни и безобразни. Во последната недела најактивни беа министи...

Нема потреба од наместена јавна респрава за Уставот

Во деновите што следат Владата ни најави дека ќе имало јавна расправа за она што го започнаа измена на Уставот. Намерата им била да...

Градоначалници, не е се до големината

Во Скопје се некако се прави да биде крупно, упадливо. Како сите градоначалници и градежници да се опседнати со потребата да ја покажат големината. А...

МПЦ што чека со црквата на улица Македонија

Добро е што во минатиот број на весникот прашавте зошто не се гради црквата во центарот на градот. Мене ми пречеше таквата состојба подолго...

Како некои ја добија наградата „13 Ноември“ ?

Кога ги прочитав наградените од Град Скопје со високата награда „13 Ноември“ веднаш си помислив дека и овие нашите комисии забегале како и нобеловците...

Да се врати сјајот на центарот на Скопје

Центарот на Скопје е сосема запуштен и заборавен од надлежните. Во центарот нема никаква активност. Како прво би го потенцирал Кејот 13-ти Ноември по...

Владата сака да ни се смачи и да си тера работа

Остана тргнато настрана дека референдумот и неговиот резултат е маргинализиран.Медиумите заборавија дека народот јасно кажа дека не сака промена на името на Македонија.На вести...

Набрзина ги смислија налепниците, грешат

Ме заинтересира веста која се појави по медиумите дека во Македонија ќе се воведе налепници за возилата кои ќе покажуваат кое колку загадува. Ова...

Кој не штити нас кои се грееме на парно?

Правилник, па Правилник. Веќе досади да го слушаме БЕГ како работи по правилник. Што е правилник, а што Дистрибуција? Правилник: Состав, збир на правила за...

Шалтерите се мачилиште, а не сервис

Во Скопје најмногу од се ми сметат редиците на шалтерите. Не е битно каде, дали на општинските или градските шалтери, во водовод, во болница.. Од...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...