СКОПСКИ ТАЛЕНТИ

Се уште не знам да пишувам, ама освојувам медали во шах

На неколкуте последни турнири за најмлада категорија на шахисти се забележува интересна ситуација: едно мало детенце стои покрај шаховската табла и влече потези. А...

Направивме антибактериски масла, природна маст за рани и постелнина што се мести за 2...

Етерични масла кои ќе се користат за лекување на рани, изгореници и кои ќе имаат дејство како антибиотици но нема да создаваат и отпорност...

Дојдов од Шведска и со тимска игра високо го издигнавме македонскиот хокеј

Беше преубаво, а тоа што го доживеавме на Купот не може да се опише. Не е само радоста од тоа што освоивме прво место...

Иако не сум во Сеул, и во Скопје постигнувам видни резултати по математиката

Кога неговите родители во 2005 година дојдоа во Скопје, како прво семејство на Кореанци кое дошло во Македонија, тој веќе бил на патот да...

Преку филмот сакаме да им порачаме на младите да веруваат во себе

Ема е 17-годишната тинејџерка, девојка која сака да ги проба сите нови работи кои се појавуваат во нејзино опкружување, но и која ги чувствува...

Медалот од олимпијада по информатика и приемниот ме oднесоа во Оксфорд

Навистина, малкумина од Македонија можат во своја биографија да наведат дека студирале на реномираниот универзитет во Оксфорд,кој е седми на минатогодишната Шангајскалиста со 500-те...

Со упорно вежбање на кик-боксот стасав и до медали на балкански купови

Кога пред две години се определувал што ќе спортува, за 18-годишниот Дарко КРСТЕВ немало дилеми, во комбинација не биле ниту фудбалот, ниту кошарката... што...

Научив 14.846 деца да пливаат, секогаш бев во базенот со нив

Професорот по физичко и здравствено образование и инструктор по пливање Раде ИЛИЕВСКИ од чаирското основно училиште „Рајко Жинзифов“ сигурно им е во трајно сеќавање...

Ги решивме задачите за светско сребро и бронза по информатика

Конкуренцијата на годинешнава светска Олимпијада по информатика била како никогаш до сега. Во претквалификациите учествувале околу 250.000 средношколци од целиот свет, а во...

Не ми е тешко секој викенд да одам до Ќустендил за да вежбам картинг

Се почнало пред година и пол со едно обично туристичко возење на картинг патеката во близина на грчкото летувалиште Калитеа. Дотогаш талентираниот каратист кој...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...