ТВ МАНИЈА

Сител ли е, Телма ли е, Канал 5 ли е…?

Жена ми почна да ми се смее што гледам толку многу вести на телевизија. Ми вели - што си запнал, не гледаш ли дека...

Пожарот во Македонија не е за на телевизија

Неделава што помина пак гледав вести, ме натераа од редакцијата „Скопско Ехо“. Морало да пишувам за тоа како нашите телевизии го гледаат светот и...

Дел од забавните шоуа се навредливи за човековата интелегенција

Ивана НАСКОВА, радио и телевизиски водител, стендап забавувач, писателка, смета дека скопјани своето време треба да посветуваат само на оние содржини кои не им...

Избегнувајте го она што има цел да ве натера бесцелно да блеете во телевизор

Нашиот познат актер од помладата генерација Теоман МАКСУТ смета дека главата цел на телевизиските програми треба да биде поттикнување на гледачите на размислување за...

Би направил емисија за тоа како се употребува јавен тоалет

Првиот човек на Центарот за економски анализи Марјан НИКОЛОВ нуди оригинални идеи за македонски телевизии за тоа какви емисии би можеле да направат за...

По вестите и политиката во ракометот ме утепа

Како што кажав минатата недела, не гледам вести. Значи нема што за нив да ви пишам. Извинете, ама мораше да дадам предност на заздравувањето...

Малку гледам телевизија, има токсични содржини

Режисерка од помладата генерација Ирма БАШЕСКА РИСТОВСКА смета дека граѓаните не смеат да дозволат гледањето телевизија да им се претвори во навика и рутина...

66 пратеници ме разбистрија

Одамна не сум бил толку среќен при гледање на телевизија, а на екраните да се нашите политичари. Обично ми се антопатични и ги бојкоторам,...

Телевизиите штедат, си менуваат уредници на денот

Одма да ви кажам, јас почнав да гледам сега само едни ТВ вес ти на ден. Се уморив да гледам се едно исто на...

Телевизиите треба да ги образуваат, а не да ги манипулираат гледачите

За Тони Стојановски, новинар во спортската рубрика на МРТ, телевизиите првенствено треба да ја имаат образовната улога. Ова го смета бидејќи во ситуација кога...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...