ВО ФОКУСОТ

Турбо-фолкерите дојдоа по нова жетва на евра во Скопје, а нам ќе ни остане...

Кој знае два акорда и три строфи со ефтина содржина, ете ти го во Скопје концерт да држи. А сега пред Нова Година пак...

Скопските улици и тротоари се прават по системот „асфалтирај ги -прекопувај ги“

Крпеницата на асфалтната пешачка патека кај Црвениот крст на булеварот „Кочо Рацин“ е долга педесетина метри колку што беше долг и ископот кој деновиве...

Ако никнуваат висококатници, Скопје ќе стане милионски град кој ќе се самозагуши

Скопје се гуши во магли, ама се гуши и од самото себе, од пренаселеноста, збиеноста на зградите... И баш во такви моменти, стана актуелно...

Коњите се мачат на скопските улици, а запрежните коли го мачат градот

Скопје се фали дека е метропола, ама по улиците уште има запрежни коли како да е зафрлено село. Тоа мора да се смени. Мора...

Градоначалниците не смеат да станат сенилни, ветија домови и грижа за старите лица

Скопје нема проблем само со фактот дека младите заминуваат, туку и што нема кој да се грижи за старите. А населението во метрополава забрзано...

Богдановиќ бара процедура, но и да постапи по неа

Како тргнаа комуналните инспекции да расчистуваат во Центар, сигурно е дека за дваесетина дена нема неред и ѓубре да видиме во „најубавата“ општина во...

Црквата „Свети Константин и Елена“ чека молитви од Синодот за да биде завршена

Лимените тараби околу градбата на црквата „Свети Константин и Елена“ се уште стојат и одземаат речиси третина од улицата „Македонија“ во нејзиниот централен дел....

Младите се разочарани, се иселуваат, прават „нови Скопја“ во Малта, Германија…

Дали Скопје е ветениот град или младите сакаат да ја здувнат? Еве, крајот на годината ќе биде повод за изведување на најразлични биланси, па...

Наумовски и Смилевски зборуваат за тротоари, a граѓаните бараат капитални проекти

Колку за една година од мандатот на новите градоначалници е сменет ликот на двете скопски општини Ѓорче Петров и Бутел? Одговорот на ова прашање...

Зарем на улици по три имиња ќе им сменат, а дупките исти ќе останат?

Главен тренд во Скопје е да се зборува за промена на име. Најмногу за наметнатото менување на името на државата, но еве сега и...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...