Возниот ред на скопскиот трамвај се поремети

Скопјани нетрпеливо го чекаа почетокот на изградбата на лините за трамвај, особено откако градоначалникот Шилегов тоа го најави пред 9 месеци. Секој ден се...

Скопје пробува нова метода, со исушени дрвја се бори против загадувањето

Не пишувало во упатството - наводнувај Помпезно се најавуваше посадувањето на нови садници. Не беа многу, ама градоначалниците велеа дека се избрале убави, големи и...

Само нови и решителни обвинители можат целосно да ја решат аферата...

Скопјани се уморни од обидите на власта да го релативизираат случајот-аферата „Рекет“. Разочарани се што правдата повторно е спора или воопшто ја нема, а...

Да не се бега од целосно решавање на „Рекет“, но и...

Скопјани не ги забораваат аферите ставени во фиоки Повеќе од 40 дена скопјани гледаат како се расчистува случајот-аферата „Рекет“. Поточно, гледаат како сето тоа оди...

Точакот мора на тераса да го чувам, ама не можам терасата...

Масовно се крадат велосипеди низ Скопјe Скопските власти нон-стоп не советуваат да се движиме низ град со велосипеди. Така било поздраво и за нас...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден мигрант загинат, а 13 повредени во сообраќајка, четворица се на скопската клиника

Тешка сообраќајна несреќа кај Демир Капија во која пострадаа повеќе мигранти. Четворица од повредените 13 мигранти се пренесени на скопските клиники. Еден е починат,...

Возниот ред на скопскиот трамвај се поремети

Скопјани нетрпеливо го чекаа почетокот на изградбата на лините за трамвај, особено откако градоначалникот Шилегов тоа го најави пред 9 месеци. Секој ден се...

Се реконструира аеродромска улица која долго „плачеше“ за обнова

Конечно започна реконструкција на дел од улицата „23 Октомври" во Општина Аеродром во делот кај Железничката станица. Оваа сообраќајница подолго време „плачеше“ за обновување...

Компјутерот од баба ми помогна да стасам до бронза на светската Олимпијада по информатика

Андреј Шеќеров На светската мапа по информатика, Македонија како држава, сигурно дека е далеку од водечките земји. За среќа, таква не е состојбата и...

Кој всушност вози во Скопје до 50 километри на час?

Пребрзото возење над дозволените 50 километри на час било причина заради која полицијата при вчерашната контрола казнила 47 возачи на градските сообраќајници. И оваа...