109 новозаразени од вурусот, починал еден пациент

Во последните 24 часа во Македонија се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 20
-Куманово 16
-Штип 13
-Прилеп 1
-Тетово 3
-Струга 2
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Кавадарци 15
-Гостивар 10
-Гевгелија 1
-Радовиш 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Виница 3
-Свети Николе 5
-Кичево 7
-Неготино 1
Почината е една пациентка од Скопје во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 422 оздравени пациенти.
Досега во Македонија се направени вкупно 115590 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11942, бројката на оздравени пациенти е 8087, на починати е 528, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3327.
Претходна вестВо една вечер два напада врз малолетници на иста улица во Капиштец
Следна вестСо верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано, велат од кабинетот на Пендаровски