18-годишно момче пукало во случајни минувачи во САД, убиени неколку лица

18-годишно момче пукало во случајни минувачи во градот Фармингтон, 290 километри северозападно од Албакерки во државата Ново Мексико, при што има најмалку четворица убиени, а ранети се шест лица, меѓу кои и двајца полицајци. Пукањето почнало во населбата Брооксид Парк, во станбена зграда до трговскиот центар.

Според официјални лица, три училишта во близината биле веднаш затворени. Фармингтон е град со речиси 50.000 жители во северозападниот дел на Ново Мексико, јавуваат американските медиуми.

Најмалку четири лица, вклучително и осомничениот, се убиени во пукање, соопшти полицијата.

Двајца полицајци се ранети во размената на оган со осомничениот, кој е убиен на местото на настанот, а има и повеќе цивилни жртви, од кои најмалку тројца загинале, соопшти полицискиот оддел на Фармингтон.

– Ова е уште еден потсетник за тоа како оруженото насилство секојдневно уништува животи во нашата држава и нашата земја, рече гувернерката на Ново Мексико, Мишел Лујан Гришам.

Во истиот град минатиот месец полицијата уби вооружен маж, а потоа возврати на неговата сопруга откога полицијата дошла на погрешна адреса по пријава за семејно насилство.

Во декември 2017 година вооружен маж уби двајца ученици во средно училиште во Фармингтон, а потоа си го одзеде животот.

Претходна вестСнимени мистериозни звуци во стратосферата
Следна вестПостигнат голем напредок во борбата против Алцхајмерова болест