Home АКТУЕЛНО 6 пациенти починале од вирусот, новозаразени се 147 лица

6 пациенти починале од вирусот, новозаразени се 147 лица

0
6 пациенти починале од вирусот, новозаразени се 147 лица
Починати се 6 лица од вирусот, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово. Ова пред малку го соопшти министерството за здравство преку Фeјсбук.
Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Новозаразените се во овие градови низ Македонија:
– Скопје 64
– Куманово 8
– Штип 6
– Прилеп 3
– Тетово 16
– Струга 7
– Велес 5
– Битола 4
– Охрид 5
– Гостивар 9
– Струмица 1
– Крива Паланка 1
– Кочани 1
– Пробиштип 1
– Кратово-1
– Свети Николе 7
– Кичево 4
– Ресен 4
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти.
До сега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611.