7 пациенти починале од вирусот, новозаразени се 89 лица

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на заразени со Ковид-19. Новозаразените се од следниве градови:

– Скопје 39, Куманово 10, Дебар 1, Штип 4, Прилеп 8, Тетово 1, Струга 3, Битола 1 Охрид 4, Кавадарци 3, Гостивар 2, Струмица 1, Крива Паланка 1, Кочани 1, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Берово 3, Валандово 1, Делчево 2 и Кичево 2 лица.

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.

 

Претходна вестШилегов најавува ново прскање против комарците, ќе биде ли ова успешно?
Следна вестРисто Вуков се подготвува за трката на Имола, Халк Осигурување му овозможува сигурност и поттик