Американскиот долг надмина 34 трилиони долари

Американското Министерство за финансии во вторникот објави дека бруто националниот долг на федералната влада надмина 34 трилиони долари, што е рекордно високо ниво, јави агенцијата „Анадолу“. Државниот долг скокна за 2,6 трилиони долари во шесте месеци до декември.

На 30 октомври, Сенатот усвои предлог-закон за трошење во последен момент за финансирање на федералната влада до 17 ноември, за малку избегнувајќи исклучување.

На 17 ноември, претседателот Џо Бајден потпиша нацрт-закон за запирање на трошоците за да се избегне затворање на владата и да се поттикне борбата со конгресните републиканци за федералниот буџет во новата година.

Во план во два чекора, нацрт-законот го продолжува финансирањето на Одделенијата за транспорт, домување и урбан развој, енергетика и прашања на ветераните до 19 јануари. Останатите агенции ќе бидат финансирани до 2 февруари.

Предлог-законот за трошење, кој успеа да помине во Претставничкиот дом дури откако републиканците побараа поддршка од демократите, не вклучува дополнителна помош за Израел или Украина.

Претходна вестПокрената иницијатива планината Кожуф да се прогласи за национален парк
Следна вестОблачно со локални дождови