Ангеловски: Гласањето тече мирно без посериозни нарушувања

Претпладневните часови гласањето протече мирно и немаше посериозни нарушувања, информираат од МВР. Таму каде гласањето беше прекинато, поради технички причини, според Изборниот законик, ќе биде продолжено за исто време колку што траел прекинот.

Како што изјави на денешната прес-конференција портпаролот во МВР, Тони Ангеловски, досега немало регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое, генерално, се одвива мирно, без проблеми, По отворањето на гласачките места до 11.00 часот регистрирани се по два настана на подрачјата на СВР Скопје, и по еден на подрачјето на СВР Штип, СВР Куманово и на СВР Велес.

Во СВР Скопје е пријавено дека на гласачко место 2600 граѓанин ги фрлил гласачките ливчиња затоа што не му била дозволена помош од друго лице при гласањето. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, изјави Ангеловски.

Тој информираше дека во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.35 часот во близина на влезот на гласачко место 2842 и 2842/1 на ул.„Борка Талески“ во Скопје било забележано дека на девет возила од надворешна страна на стаклата била залепена бројка на кандидат за градоначалник за град Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Во 07.28 часот во СВР Штип било пријавено дека било прекинато гласањето на гласачко место број 852 во кино Култура во Кочани поради истакнат плакат во близина на гласачкото место. Во 10.10 часот во Полициската станица Кратово – СВР Куманово, претседателот на Општинска изборна комисија од Кратово пријавил дека од претседател на избирачко место бр.0931 во Кратово бил информиран дека имало агитирање на избирачкото место. Се работи на расчистување на случајот, изјави портпаролот во МВР.

Во 09.15 часот во Полициската станица Кавадарци – СВР Велес, како што рече Ангеловски, било пријавeно дека на гласачко место бр.0720 во Росоман, А.А.(61) од Росоман го остварила правото на глас, иако знаела дека е позитивна на коронавирусот. И за овој случај се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Портпаролот во МВР Ангеловски апелираше до граѓаните и до учесниците во изборите и во останатиот дел од гласањето да се воздржат од инциденти, а доколку има какво било нарушување на изборниот процес граѓаните веднаш да ја известат полицијата или на бројот 192 или да пријават во најблиската полициска станица.

Инаку, гласачите за изборни нерегуларности исто така може да пријават лично, телефонски или преку емаил и во Јавното обвинителство, Народниот правобранител или Хелскишкиот комитет.