Анкетите покажуваат дека Трамп е пред Бајден во пет сојузни држави

Според последните анкети, поранешниот американски претседател Доналд Трамп води пред актуелниот претседател Џозеф Бајден во пет држави пред претседателските избори во 2024 година. Се очекува демократите да ја дадат својата поддршка зад Бајден како актуелен претседател кој ќе се кандидира за втор мандат.

Последните анкети на „Њујорк тајмс“ и колеџот Сиена, објавени во неделата, покажуваат дека Трамп води пред Бајден со 10 поени во Невада, шест во Џорџија, пет во Аризона, пет во Мичиген и четири во Пенсилванија. Бајден го победи Трамп само во една од државите опфатени со анкетата, Висконсин.

Истражувањето покажа дека популарноста на Бајден меѓу групите гласачи кои ја поддржаа неговата победа, како што се гласачите помлади од 30 години, опаѓа.

Анкетата на „Њујорк Тајмс“ и колеџот Сиена беше спроведена од 22 октомври до 3 ноември и вклучи одговори од 3.662 регистрирани гласачи.

Претходна вестМлад тетовец нападнат на улица
Следна вестОсмани за трошењето на 960.000 евра за 175 рент-а-кар возила: Ќе ги плаќаме само ако веќе немаме наши возила