Армијата на САД бара помош од граѓаните да се најде „невидливиот“ Ф-35

Американски борбен авион Ф-35 исчезна во Јужна Каролина по катапултирањето на пилотот, а воените претставници апелираат до јавноста да помогне во пронаоѓањето на „невидливиот“ авион.

Потрагата е фокусирана на областите околу езерата Мотри и Марион северно до Северен Чарлстон каде што се наоѓа соодветната воена база. Пилотот за време на несреќата безбедно се катапултирал и е во стабилна состојба во болница, пишува „Гардијан“.

Локалната конгресменка Ненси Мејс праша „како е можно да се изгуби Ф-35“.

-Дали нема уред за следење на авионот и сега бараме од граѓаните да го најдат?, изјави таа на социјалните мрежи.

Во потрагата бил вклучен и хеликоптер.

F-35 Lightning II е петта генерација на повеќенаменски ловец со еден мотор.

 

Претходна вестФизички ја нападнал сопругата, полицијата го притвори
Следна вестУнгарија може да ја одложи ратификацијата за влез на Шведска во НАТО: Не ни треба сојузник кој така размислува за нас