Бајден доби профил на ТикТок, Конгресот загрижен

Претседателот на Комитетот за разузнавање на Сенатот на САД изјави дека е загрижен поради одлуката на предизборниот тим на претседателот Џо Бајден да се приклучи на ТикТок. Во неделата, кампањата на Бајден го искористи Супербоул за да отвори нов профил на ТикТок, со надеж дека ќе допре до младите гласачи пред претседателските избори во ноември.

Започнувањето на кампањата на ТикТок се сметаше за проблематично од некои членови на Конгресот, имајќи предвид дека апликацијата, која е во сопственост на кинеската технолошка компанија БитДенс, е под инспекција во САД за потенцијални закани за националната безбедност. Некои американски законодавци побараа да се забрани апликацијата поради загриженоста дека кинеската влада би можела да добие пристап до податоците на корисниците или да влијае на содржината што им се сервира на корисниците во апликацијата.

Вчера, демократскиот сенатор Марк Ворнер рече дека е загрижен за импликациите за националната безбедност.

-Мислам дека сè уште треба да најдеме начин да ја следиме Индија, која го забрани ТикТок. Малку сум загрижен поради измешаната порака, рече Ворнер.

Голем број републикански пратеници, исто така, ја критикуваа одлуката на кампањата да се приклучи на ТикТок. Портпаролот на Белата куќа, Џон Кирби, рече дека ништо не е променето во врска со „загриженоста за националната безбедност за употребата на ТикТок на владините уреди“.

Минатата година, администрацијата на Бајден им нареди на владините агенции да го отстранат ТикТок од телефоните и уредите во сопственост на федералната влада.

ТикТок остана на ставот дека нема да ги споделува податоците на американските корисници со кинеската влада и презеде значителни мерки за заштита на приватноста на своите корисници. Компанијата не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар за кампањата на Бајден.

Претходна вестСпасовски со илегален Правилник воведе „Северна” во лични карти и на ист начин Тошковски може да ја укине, вели Апасиев
Следна вестБуфон: Мојот најголем срам е што ја купив средношколската диплома