Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат, бракот им бил неповратно скршен

Бил (65) и Мелинда Гејтс (56), кои водат една од најголемите светски добротворни организации, се разведуваат по 27 години брак, објавија светските медиуми. И двајцата го објавија разводот на Твитер во исто време.

„После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да го прекинеме нашиот брак“, напишаа тие. Бил Гејтс, ко-основач на софтверскиот гигант „Мајкрософт“, има проценета нето вредност од 130,5 милијарди долари, и е рангиран на четвртото место на листата на „Форбс“ за најбогати луѓе во светот.

Гејтсови ќе продолжат да ја водат нивната фондација, една од најголемите во светот, дури и по нивниот развод.

Тие твитнаа дека заедно ќе продолжат да ја водат фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, чија мисија е да им овозможи на сите луѓе да водат здрав, продуктивен живот. Според барањето за развод поднесено од страна на Мелинда Гејтс, во кое имаше увид госип-порталот „ТМЗ“, парот потпишал спогодба. Таа не бара никаква сопружничка поддршка. Во нејзиниот поднесок до суд, таа го нарече бракот „неповратно скршен“. Бил Гејтс поднесе свој таков документ, што значи дека го поддржува раскинувањето на бракот.