Биланс на невремето во Скопје: Паднаа 16 дрвја, искинати кабли, оштетени три возила…

Во Скопје паднале 16 дрвја при што се оштетени се три возила, регистрирани се седум откачени кабли од бандери, три кровови се оштетени, а едно лице е повредено, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК) за последиците од вчерашното невреме.

-На Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК) се добиени повеќе пријави за штети и информации за опасности за граѓаните и околината, настанати од невремето во Скопје, што зафати дел од градот. Добиена е пријава за паднато дрво врз жена на булевар „Свети Климент Охридски“. Известени се ИМП и Полиција за натамошна постапка. Паднато е големо дрво во населба Сопиште, има скинат кабел од бандера на улица „Ѓорѓи Капчев“, Скопје. Четири паднати дрва има на локација Воен базен на патот према касарната, а добиена е пријава за пожар од спој на жици од електрична енергија на локација ДСМ-Ортопедика населба Карпош. Пријава за откачен лим од приватна куќа има на улица „Јуриј Гагарин“, во Скопје, како и за навалено големо дрво на истата улица. Има паднато дрво на улицата по која движат возила на локација улица „12-та Македонска Бригада“, Скопје, а добиена е пријава за паднато дрво врз патничко моторно возило марка „Сузуки“ на булевар „Видое Смилевски – Бато“, Скопје. Добиена е и пријава за скршена липа и падната врз орев на улица „Душан Тасковиќ“, Скопје, стои во соопштението на ЦУК.

Фото:ФБ

Претходна вестДиректорката на албански ИНСТАТ ги отфрли обвинувањата за манипулации со пописните резултати
Следна вестСДСМ: Се враќа оградата околу Владата и Коце Трајановски во политиката – 2016 година никогаш не била поблиску