Битиќи определи најнов датум: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

До крајот на месецов мора да има некакво решение за платите на избраните лица затоа што се потребни законски измени кои треба да поминат во Собранието, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Како што посочи, работната група се уште не поднела предлог за намалување на функционерските плати бидејќи министерот за информатичко општество деновиве не бил во државата.

-Мислам дека неделава ќе се состанеме пак за конечно да дадеме предлог. Мислам дека ќе мора да има одредено решение до крајот на ноември затоа што секако ќе изискува законски измени коишто ќе треба да поминат на Собрание. Парите што би останале ќе ги вратиме на пензионерите, на студентите, на сите на коишто им се потребни повеќе од можеби на одредени функционери, рече Битиќи во одговор на прашање по отворањето на доградбата на објектот „Кокиче“ во состав на ЈОУДГ „Весели Цветови“ во општина Кисела Вода ка кое присуствуваше заедно со министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска.

За најавените протести на дел од вработените во јавниот сектор на кои бараат зголемување на платите рече дека прават се што е потребно и дека немаат проблем да ги зголемат платите ако се добива соодветна услуга и доколку тоа не биде на штета на другите.

-Нема проблем – ќе решиме се, само да не биде на штета на другите. Притоа, треба да не заборавиме дека ако го зголемите фондот за плати во здравство, во обвинителство, во судовите ќе треба да скратиме од пензиите, ќе траба да скратиме од оброците за студентите, ќе треба да скратиме од книгите за учениците. Едноставно е, изборот е тој, рече Битиќи.

Тој уште на 17-ти октомври најави дека Владата ќе расправа за новопредложеното законско решение со кое ќе се изврши намалување на функционерските плати. Но, потоа, таа точка беше тргната од дневен ред на владините седници. Потоа, премиерот Димитар Ковачевски на 18-ти октомври изјави дека „до следната недела треба да има работен материјал за законското решение за корекција на функционерските плати“. Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, пак, пред недела дена изјави дека посебен закон за плати во јавен сектор или измени на повеќе закони се опции за намалување на за 78 проценти зголемените функционерски плати што ќе се одберат до Нова година.

Претходна вестКовачевски: Постои доволно простор во мај да се организираат изборите
Следна вестМуцунски бара Градот Скопје да го ревидира сообраќајното решение за улицата „Васко Карангелевски“