Царинска управа: Пријавил вода, пити, салати и пиперки, а кријумчарел два тона месо штетно за здравјето на граѓаните

Мобилен тим на Царинска управа викендов спречи криумчарење на два тони месо штетно за здравјето на граѓаните.

-Превозникот воедно и сопственик на транспортното возило, месото не го пријавил со царинска декларација, а за него не поседувал ниту ветеринарен сертификат, информираат денеска од Царинската управа.

Оттаму додаваат дека по поднесена кривична пријава, донесена е и пресуда за сторено кривично дело, криумчарење на стока.

-Имено, во саботата на царинска испостава Богородица на влез во државата се пријави товарно возило со грчки регистарски таблички, за коешто со царински документ беа пријавени 28 колети вода, пити, салати и пиперки. Заради извршување на детален преглед возилото е пренесено во јавен царински склад, каде по отпочнување на прегледот превозникот изјавил дека има и друга непријавена стока, замрзнато свинско месо, чија што вредност согласно дополнително приложените документи изнесува 11 илјади евра, информираат од Царинската управа.

Претходна вестТиквеш ги пушти во продажба билетите за соочувањето со Бреидбалик во Скопје
Следна вестВо тек е кампањата „Носи кацига“