АКТУЕЛНО

Три месеци чекаме разврска за пожарот во тетовската болница, Бугарите за 2 недели ја...

Деновиве се очекува да заврши истрагата на надлежните во Бугарија за причините за страотната автобуска несреќа на автопатот Струма, во која загинаа 45 македонски...

Од 18 часот дел од Центар без вода

Прекин на водоснабдувањето од 18:00 часот ќе имаат корисниците на дел од улица „Партениј Зографски“ и потегот од улица „Ѓорги Скрижевски“ до улица „Востаничка“,...

Мицкоски има информации дека Заев ќе потпише договор со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ нема да го...

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да почитува едностран договор со Бугарја на штета на македонскиот народ потпишан од Влада што е без кредибилитет. Ова денеска во Прилеп...

Новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември – повторно фирмата „Линк Медиа“,...

На 10 декември ќе почне новогодишното украсувањето на главниот град, најави денеска градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Како што соопшти Град Скопје, на повикот...

Над 30 отсто од новозаразените се вакцинирани лица

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од четири месеци - од 6 август заклучно со...

Седум починати и 342 нови заразени во 24 часа

Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 135, Битола – 35, Велес – 17, Прилеп, Кавадарци и Берово...

Герасимовски ги слушна жителите на „Мирослав Крлежа“ – улицата ќе биде според нивните потреби

По барање на граѓаните, идејниот проект за улицата „Мирослав Крлежа“ во Дебар Маало ќе има измена. Жителите вчера вечер беа во салата на Советот, каде...

Директорот на ТИРЗ Деспотовски е четвртиот во трката за лидер на СДСМ

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за лидерската позиција поднесе Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата за слободни економски зони. Деспотовски со кандидатурата ја достави и...

Воислав Димитровски е нов директор на „Лајка“

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, ја разреши од функцијата Тина Петрушевска и за в.д. директор на јавното претпријатие „Лајка“ го назначи Воислав Димитровски. Како...

Стружанец за време на изолација отишол во обложувалница и го нападнал вработениот

Кривична пријава доби 43-годишен стружанец поради прекршување на решението за задолжителна изолација и напад со остар предмет на вработен во обложувалница, соопштија денеска СВР...