АКТУЕЛНО

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар во Ново Лисиче

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар во Скопје. Имено, вчера во 19:56 часот во СВР Скопје било пријавено дека на кеј на реката...

Двајца починати и 155 новозаразени лица од вирусот

Починале 2 пациенти, а новозаразени се 155 лица во Македонија. Ова пред малку го соопшто Министерството за здравство преку Фејсбук. Во последните 24 часа се...

Шилегов му пиша на МВР да ги казнува возачите паркирани на велосипедски патеки

Засилени контроли и казнување на возачите кои ги паркираат своите возила побара денеска од полицијата скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Во писмото испратено до МВР...

При претрес полицијата кај четворица скопјани пронашла марихуана и прашкаста материја

Поседување марихуана и на прашкаста материја била причина за приведување на четворица скопјани во одделни полициски акции извршени ноќеска и во изминативе денови на...

Во скопската геријатриска болница 17 заболени од корона вирусот

На скопската Болница за геријатрија и палијативна медицина „13 ноември“ има 17 заболени од корона вирус, соопшти денеска оваа болничка установа. -Од нив, 2 лица...

МВР го информирало Јавното обвинителство за дивоградбата кај Мавровка

Од страна на СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал до Основното јавно обвинителство  Скопје денеска е поднесен соодветен акт од сите...

Две братски тепачки во два дена

Две тепачки меѓу браќа вчера и ноќеска биле пријавени во полицијата откако се случиле во селото Присојница, ростушко и во гостиварското село Чегране. Полицијата...

Скопјани прават фото-албуми од крадци на велосипеди, ги листа ли полицијата?

Велосипедот ми е украден на 29 мај од Аеродром, снимката од кражбата не ја објавував со надеж дека надлежните ќе го пронајдат крадецот. Но,...

Возило удрило и тешко повредило пешак во Скопје

Возило удрило во пешак во Скопје. Имено, на крстосницата од булеварот „Климент Охридски“ со улицата „Кирил и Методиј“ во Скопје, патничко возило „Фиат“, со...

Ново прскање против комарци, ќе има ли подобар ефект од претходните?

Ќе се прска против комарци во Скопје. Имено, од Град Скопје ги известуваат граѓаните дека четвртата фаза од авионската дезинсекција на подрачјето на градот...