ДО КОГА?!

Пак почит на загинатите бранители кај Карпалак се оддаде на банкина од пат

На денешен ден пред 19 години се случи трагичен настан во месноста Карпалак. Припадници на УЧК со ракетни фрлачи нападнаа конвој на АРМ при...

Се лизна лизгалиштето на Кале

Некогаш најпознатото скопско лизгалиште, онаа под Кале, и оваа зима е во иста состојба како и претходните. Заклучено, со ограда зарасната во грмушки, со...

„Македонско село“ на Водно остана празно како и селата во Источна Македонија

Десетина месеци влезната врата на комплексот „Македонско село“ во Нерези на падините на Водно стојат затворени. Така е од октомври минатата година кога дотогашните...

Се заборави ли на извештајот за сообраќајката во која учествуваше заменик министерот за култура?

И по цели 42 дена од сообраќајката во центарот на градот во која еден од учениците беше актуелниот заменик-министер за култура Владимир Лазовски не...

Езерото „Треска“ и оваа лето ли ќе биде забрането за капење?

Купишта ѓубре кои по првомајското празнување расфрлени на сите страни го оставија несовесните граѓани повторно потсетија дека некои навики и односот кон езерото Треска...

Што се случи со истрагата за грантовите на Фондот за иновации?

Пред околу осум месеци полициските екипи влегоа во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој откако избувна скандалот со доделувањето на грантовите тешки...

Кому треба да му светне за да се наштелува уличното осветлување?

Фотосот со запалените светилки од уличното осветлување во Старата чаршија среде бел ден кој неодамна го направи нашиот читател Кирил, за жал, е само...

За кружниот тек во К. Вода уште не е поминат ланскиот септември

Минувачите и возачите и натаму голтаат многу прашина кога поминуваат на она што треба да претставува кружниот тек на просторот на поранешната последна постојка...

Прво изгоре Поштата, а сега гори и планот за поправка

Никако да се сетат на изгорената Пошта. Некогаш беше гордост на градот заради својата архитектонска оригиналност и убавина, а сега е со искршени прозорци,...

Остават ли куќните совети и дуќанџиите снегот сам да се исчисти?

Снегот кој од вчера почна интензивно да паѓа и да прави проблеми во сообраќајот и за движењето на пешаците на тест повторно ќе го...