ЕКСПРЕС ИНТЕРВЈУ

Со субвенции, цената на приклучокот за гас би требала да чини до 200 евра

Со Константин Димитров, енергетски експерт, зборуваме за процесот на гасификацијата на Скопје... оКолку гасификацијата ќе помогне да се намали аерозагадувањето на Скопје? Кои населби би...

Ние исчистуваме дел од Вардар, а за три дена пак е полн со ѓубре

Со Филип СЕРАФИМОВИЌ, секретар на спортско рекреативен клуб „Рибар 2011“ зборуваме за загадувањето на реката Вардар и на другите реки во скопското подрачје...

Приоритетни за добивање гас се Радишани, Бутел, Драчево, Лисиче , 11 Октомври…

Со Даме ДИМИТРОВСКИ, професор на скопскиот Машински факултет, зборуваме за актуелната гасификација на градот која треба да помогне во справувањето на аерозагадувањето. о Колку гасификацијата...

Не е реализирана ниту една мерка од владиниот План за чист воздух

Со Татјана ЧАКУЛЕВ, активист во еколошката организација „О2 Иницијатива“ зборуваме за мерките кои надлежните ги преземаат за да се намали загадувањето на воздухот... о...

Проблемите не ги прават вистинските моторџии, туку ониe што се чаламат со моторите

Ненад Николовски, претседател на скопскиот мото-клуб “No limit”, го прашуваме за се позачастените сообраќајни инциденти во градот во кој што се вклучени моторџии... На...

Туристите не очекуваат дека на главниот плоштад ќе мора да се бранат од кучиња-скитници

Зоран ТАНЕВСКИ, туристички водич, го прашуваме за тенденциите во однос на посетувањето на градот од страна на туристите и што треба да се подобри...

Наместо нова, добивме ревизија на старата Студија за Водно која има многу спорни точки

Андреа ЈАНКОВ, активист од граѓанското здружение „Го сакам Водно“, го прашуваме за новопредложената студија за Водно и тоа како тие гледаат на заштитата на...

Работници ќе ни гинат се додека газдите кратат од трошокот за заштита на работа

Инжењерот Милан ПЕТКОВСКИ, претседател на Македонско здружение за заштита при работа, го прашуваме за се почестите случаи на загинувањата и повредувањата на работниците...

При пожар веднаш исклучете ја струјата и затворете ги вратите за да нема влез...

Благој МЕНКОВСКИ, помошник командант во Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје ни зборува за опасностите од се почестите пожари во станбените објекти по...

Полицијата уште не согледала колку сериозен проблем се кражбите на велосипеди

Со Александар САВЕСКИ, волонтер во социјално-велосипедскиот центар „Педала“ разговараме за се поголемиот број на кражби на велосипеди во Скопје... о Објавите на социјалните мрежи...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ги нападнал полицајците со боксирач, не се двоел од украденото „БМВ“

Покренато обвинение против дрзок и насилен разбојник. Имено, скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец, кој украл „БМВ“, а потоа физички ги...

Кои четири еха се шират низ Скопје на датумот кога не дојде „датумот“?

Ете, се расчисти дилемата. Нема да дојде датумот што го чекавме за отворање на пристапни преговори на Македонија во ЕУ. Ова веднаш предизвика бројни...

Фатен едниот од оружените ограбувачи на обложувалницата, другиот е во бегство

Истрага по двајца ограбувачи на обложувалница. Имено, скопското Основното јавно обвинителство издало наредба за истрага против две лица што извршиле вооружен грабеж во скопска...

Секојдневна вест: двајца каснати од кучиња скитници

Повторно има напад на кучиња скитници врз случајни минувачи во Скопје. Имено, вчера во 10.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, лицето М.Л.(57) од...

Опомена: Мора сите дебело да запнеме за да немаме дебели деца

Многу од дечињата ни се дебели. Тоа е ептен видливо, само треба да се застане на влез на некое училиште. Советите за здрава исхрана,...