ИНФОРМАТОР

„Војдан Чернодрински“ 55-ти јубилеј од 1 до 8 октомври во Прилеп

Од 1 до 8 октомври следната недела се случува 55-тото јубилејно издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Овогодинешните добитници на наградите...

На 25 септември, во сабота е „Бела ноќ“

Со целовечерни културно-забавни случувања и оваа година ќе се организира „Бела ноќ“. Денот е сабота, 25 септември. Организаторите информираат дека поради почитување на мерките...

Од вечерва почнуваат Денови на рускиот јазик и култура во Македонија

Ана Кондратенко, Бојан Илковски, Бојан Талевски, Марија Михајловска и Марија Вршкова се врвните македонски музичари кои со концерт вечерва во Музејот на македонска борба...

Балетската претстава „Ла, ла, ла…!“ утре во МОБ

Утре со почеток во 20 часот во Македонска опера и балет на репертоарот е балетската претстава „Ла, ла, ла...!“. Кореографка е Саша Ефтимова, додека...

„Анте Поповски – Антево перо“ од 24 до 26 септември во Скопје и Лазарополе

Во Скопје и Лазарополе, од 24 до 26 септември ќе се одржи годинешното, четврто по ред издание на меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски –...

Вечерва на „Браќа Манаки“ проекција на „Северен пол“

„Северен пол“, кусиот филм на Марија Апчевска е вечерва на репертоарот на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Проекцијата е планирана за 18...

Три дена мултимедијална манифестација на Кокино – почнува денеска

Од денеска до 19 септември се одржува мултимедијалната културна манифестација „КОКИНО – Тврдина на сонцето“, на истоимената локација - во опсерваторијата. Овие 3 дена...

Историските локалитети и музеи во Охрид еднаш месечно со бесплатен влез

Со цел доближување на културното наследство до граѓаните, националната установа „Завод и Музеј – Охрид“, донесе одлука сите објекти под нејзина надлежност, во...

„Ко то тамо пева“ вечерва во Кинотека на Македонија

Своевремено прогласената за најдобра комедија на Слободан Шијан од 1980 година, овојпат дигитално реставрирана, „Кој тоа таму пее“ (Ко то тамо пева), вечерва ќе...

„Браќа Манаки“ почнува на 16 септември, за прв пат под отворено небо

Оваа година, на 16 септември, почнува традиционалниот Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, за прв пат организиран во дворот на Завод и...