ЅИРКАЊЕ НАДВОР

Дали Полска ќе ја напушти ЕУ?

  Уставниот суд во Варшава прогласи дека одделни делови на европското право се во спротивност на домашниот Устав. Тука пред се се мисли на правото...

Црна Гора го укина дигиталниот ковид-сертификат

Поради подобрата епидемиолошка состојба во Црна Гора, дигиталниот ковид- сертификат веќе нема да биде потребен како услов за влез во трговски центри, деловни објекти...

Силен земјотрес ја погоди Далмација

Синоќа околу 22 часот Далмација, Хрватска, ја погоди силен земјотрес. Според првите информации од ЕМСЦ, магнитудата била 5,1 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на...

На Самитот во Словенија бугарскиот претседател ги повтори старите ставови

Бугарскиот претседател Румен Радев, на Самитот на Европската унија и Западен Балкан што се одржува на Брдо кај Крањ во Словенија, и на кој...

„Паднаа“ Фејсбук, Инстаграм и ВатсАп – комуникацијата во светот во „мрак“

Некои од најпопуларните апликации за социјално вмрежување во светот – Фејсбук, Инстаграм, ВатсАп и Месинџер „паднаа“ во цел свет. Според веб-страницата Даун Детектор (DownDetector), проблемите...

Русија ни врати за протераниот дипломат со протерување на македонски дипломат од Москва

Русија прогласила македонски дипломат за „песона нон грата“. Имено в.д. амбасадорката на Македонија во Руската Федерација, Оливера Чаушевска-Димовска, денеска била повикана во руското МНР,...

Состојбата во Србија се влошува, болниците полни со пациенти со коронавирус

Епидемиолошката состојба во Србија се влошува, а болниците се преполни со пациенти со коронавирус, објави РТС. На болничко лекување има 6.410 пациенти. Според вчерашниот пресек,...

Уставен суд на Словенија: Суспендирана одлуката за задолжителна вакцинација

Одлуката на словенечката Влада за задолжителна вакцинација на државните службеници, привремено е суспендирана од страна на Уставниот суд. Оценка на Судот е дека...

Холандија и Шведска со олеснети мерки за влез на вакцинираните граѓани на Македонија

Холандија го укина задолжителниот карантин од десет дена за оние патници кои се целосно вакцинирани, без разлика дали доаѓаат од групата високо ризични земји,...

Во сообраќајка почина младиот пожарникар од Словенија кој гасеше пожари во Македонија

Младиот пожарникар Жан Кофол од Словенија кој учествуваше во гасењето на пожарите низ Македонија, загина во сообраќајна незгода ден пред неговиот 20-ти роденден, пренесуваат...