ЅИРКАЊЕ НАДВОР

САД се најмоќна воена сила во светот, втора е Русија, во регионот најсилна е...

САД се воено најсилната држава во светот. Ова го објави организацијата „Глобална воена сила“ кога ја презентираше листата на најмоќни воени сили во светот....

Црна Гора испраќа тешко болни ковид-пациенти на лекување во Австрија

Црна Гора добива помош од Австрија во лекување на болни од Ковид-19. Имено, Австрија прифати уште еден тежок ковид-пациент од Црна Гора на лекување....

Експертите уште не знаат од кое животно потекнува корона вирусот

Меѓународниот тим кинески експерти и експерти од Светската здравствена организација кои во Кина го бараат изворот на смртоносниот корона вирус, соопшти дека се уште...

Тимот на СЗО: Малку веројатно е дека корона вирусот се проширил од лабораторија во...

Вирусот Ковид-19 веројатно не потекнува од пазарот во Вухан бидејќи било утврдено дека вирусот циркулира на друго место во градот. Исто така малку е...

Во Србија почнува и давањето на втората доза на вакцини

Во Србија до овој момент се вакцинирани 555.000 граѓани, а од денеска на 200 пунктови 5.500 лица ќе ја примат втората вакцина, со што...

Сите шест актуелни вакцини против ковид штитат од компликации и смрт

Моника Ганди, инфектолог од Универзитетот во Калифорнија во Сан Франциско, на својот Твитер – профил објави табела со приказ на резултатите од клиничките испитувања...

Кремљ: До лето 60 проценти од светското население ќе стекне имунитет на корона вирусот

До лето 60 проценти од светското население ќе се здобие со имунитет на корона вирусот, што ќе ни овозможи да се вратиме во нормален...

Јужноафриканската Република приврeмено ги прекина плановите за вакцинирање со вакцината на „АстраЗенека“

Привремено се прекинати плановите на здравствените работници од првите редови во борбата против корона вирусот во Јужноафриканска република да им се даваат вакцините изработени...

Грциja ја продолжи забраната за влез за странски државјани

Властите во Грција одлучија да ги продолжат мерките што важат за влез на странски државјани во таа земја до 22 февруари, пренесуваат грчките медиуми. Мерките...

Македонско друштво „Илинден“-Тирана одбележа 12-годишнината од формирањето

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана вчера ја одбележа 12-годишнината од основањето. По тој повод, ја додели годишната награда „Илинден” која и припадна на Македонска алијанса...