СКОПЈАНИ – ГРАДОНАЧАЛНИЦИ

Не би чекал, веднаш би ја реконструирал Универзална

Естрадниот уметник Перо Христов одговара на прашањето, кои три работи би ги направил ако тој е градоначалник на Скопје... 1.Решение за сообраќајниот метеж Сите секој ден...

Ќе направам сите фабрики да имаат соодветни филтри за прочистување на гасовите

Естрадниот уметник Душко Георгиев одговара на прашањето - кои три работи би ги направил ако тој е градоначалник на Скопје... 1.Ако нема филтри има...

Би ги довел во ред грбот и знамето на Скопје

Коста Стаматовски графички дизајнер и хералдички уметник одговара на прашањето, кои три работи би ги направил ако тој е градоначалник на Скопје... 1.Чисто и средено...

Ако јас бев градоначалничка на Ѓ. Петров, ќе го средев паркот и ќе ја...

Пензионерката од Ѓорче Петров Цвета Тасовска одговара на прашањето, кои три работи би ги направила ако таа е градоначалник на нејзината општина... 1.Подземни контејнери и...

Ако јас го водев Аеродром ќе го реализирав дури и туѓото ветување за изградба...

Актерката Стојна Костовска одговара на прашањето: кои три работи би ги направила ако е таа градоначалник на Аеродром. 1.Полесно движење и дружење за инвалидизираните...

За турбо фолкот ќе воведам специјален данок

Писателот Илија Ико Каров одговара на прашањето кои три работи би ги направил ако тој е градоначалник на општина Центар. 1.Олеснувања за добра музикаЗа турбо...

Би го спровела аманетот на Кензо Танге

Професорката по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“, Татјана Алексиќ одговара на прашањето: кои три работи би ги направила ако таа е градоначалник на...

Ќе го направам градот да ни биде пријател

Познатата дизајнерка и професор на УКИМ Лидија Георгиева одговара на прашањето, кои три работи би ги направила ако таа е градоначалник на Скопје 1.Колективна одговорност...

Би ги поврзал Луна паркот и Зоолошка градина во една целина

Познатиот поранешен маратонски пливач Јане Карајованов одговара на прашањето, кои три работи би ги напрвали ако тој е градоначалник на Скопје: 1.Една целина за уживање...

Би ги уредила зелените пазари за да бидат на пристојно ниво

Адвокатката Биљана Чакмакова посочува кои три работи би ги направила ако таа е градоначалник на Скопје. 1.Надминување на лошата слика на пазарите Сегашната состојба на...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ги нападнал полицајците со боксирач, не се двоел од украденото „БМВ“

Покренато обвинение против дрзок и насилен разбојник. Имено, скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец, кој украл „БМВ“, а потоа физички ги...

Кои четири еха се шират низ Скопје на датумот кога не дојде „датумот“?

Ете, се расчисти дилемата. Нема да дојде датумот што го чекавме за отворање на пристапни преговори на Македонија во ЕУ. Ова веднаш предизвика бројни...

Фатен едниот од оружените ограбувачи на обложувалницата, другиот е во бегство

Истрага по двајца ограбувачи на обложувалница. Имено, скопското Основното јавно обвинителство издало наредба за истрага против две лица што извршиле вооружен грабеж во скопска...

Секојдневна вест: двајца каснати од кучиња скитници

Повторно има напад на кучиња скитници врз случајни минувачи во Скопје. Имено, вчера во 10.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, лицето М.Л.(57) од...

Опомена: Мора сите дебело да запнеме за да немаме дебели деца

Многу од дечињата ни се дебели. Тоа е ептен видливо, само треба да се застане на влез на некое училиште. Советите за здрава исхрана,...