СКОПЈЕ СПОРТУВА

Македонија во ноември домаќин на Европското првенство во ракомет за жени

Македонија и Македонската ракометна федерација (РФМ), следниот месец ќе бидат домаќини на европски шампионат за ракометарки, мечевите ќе се играат во СЦ „Борис Трајковски“...

Заврши настапот во Лигата на нации, следуваат квалификации за ЕП

Фудбалска репрезентација на Македонија го заврши настапот во Лигата на нации за оваа сезона. За жал македонските фудбалери синоќа изгубија од бугарските репрезентативци со...

Милевски со офанзивен тим: Трајковски, Миовски и Ристовски ги напаѓаат Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва (20.45 часот), ја пречекува селекцијата на Бугарија во последниот натпревар од овој циклус во Лигата на нациите. Селекторот Благоја...

Македонската фудбалска репрезентација вечерва против Бугарија во Скопје

Во последното коло, во групата Ц од Лигата на нации, македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје на Националната арена „Тодор Проески“ е домаќин на...

ФФМ: Бидете поддршка за Македонија со фер навивање на утрешниот меч против Бугарија

Фудбалската федерација на Македонија ги повикува навивачите кои ќе ја бодрат македонската репрезентација на утрешниот натпревар против Бугарија во Скопје, да им бидат поддршка...

Македонскиот ракомет обвиен во црно: Почина Андон Бошковски

Познатиот македонски тренер Андон Бошковски починал синоќа на 47-годишна возраст. Домашниот ракомет загуби голем тренер, кој работеше во многу екипи како Металург, Вардар, Работнички, Младост...

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија

Македонската фудбалска репрезентација ги загуби шансите за промоција во повисок ранг во Лигата на нации и место во баражот за пласман на ЕУРО 2024,...

Милевски: Ако мислиме дека не можеме да ја победиме Грузија, не би ни дошле

Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 18 часот во Тбилиси и гостува на Грузија во рамки на претпоследниот натпревар во групата 4 од Ц-Дивизијата во...

Фудбалерите посакуваат нов успех во Тбилиси

Фудбалската репрезентација на Македонија го одржа официјалниот тренинг на стадионот на Динамо Тбилиси, во пресрет на утрешниот натпревар против Грузија, претпоследен во ова издание...

Пандев објави крај на кариерата

Крај на фудбалската кариера објави Горан Пандев, еден од најдобрите фудбалери во историјата на Македонија, рекордерот по бројот на настапи во репрезентацијата. Нашата фудбалска легенда...