СКОПСКИ ТАЛЕНТИ

Преку кошот од детската соба стасав да играм во Мадрид, а сонувам и за...

Кога на едно дете уште од најмала возраст најомилена играчка му е топката, кога за третиот роденден за подарок ќе добие кош, кој се...

Со црви отпадниот стиропор ќе го правиме ѓубриво за земјоделието

Секоја година во светот како отпад – во почвата и во водите - завршуваат 2,3 милијадри килограми на стиропор. Тоа е оној лесен, бел...

Успеав да „откопам“ две бронзи на Олимпијада по геонаука

Фактот што во нашите училишта мошне ретко се прават експерименти и набљудувања од областа на геонаука не бил хендикеп за Оливер Куновски, ученик во...

Компјутерот од баба ми помогна да стасам до бронза на светската Олимпијада по информатика

Андреј Шеќеров На светската мапа по информатика, Македонија како држава, сигурно дека е далеку од водечките земји. За среќа, таква не е состојбата и...

Талент: Желбата да оставам белег ме внесе во архитектурата која ќе ја усовршувам во...

Сака да остави зад себе белег во општеството со градбата во која ќе бидат вткаени нејзиниот талент и љубовта кон архитектурата. Оваа мисла...

Уште ќе го доусовршувам готвењето, ќе одам во Франција на факултет

Прво била во дилема дали да се запише во гимназија како и многуте нејзини соченици. Но, сепак решила да си го послуша срцето и...

Упорноста и магијата на звукот на кошаркарската топка ме донесе во шпански клуб

Звукот на кошаркарската и на другите топки е најмногу „виновен“ за се. На неа делувало речиси магично. Како мало девојче, додека другарките си играле...

Бронзата од Балканската математичка олимпијада ми е најдрага, имаше силна конкуренција

Првите три задачи беа прилично решливи, додека четвртата задача беше доста тешка. Мислам дека затоа и само двајца од преку 110 натпреварувачи ја решија....

Точакот го претворивме во полнач за мобилни телефони

Средношколците од скопската гимназија „Орце Николов“ од пред неколку месеци немаат проблеми кога станува збор за ситуацијата во која ќе им „цркне“ мобилниот телефон,...

Напорните тренинзи не донесоа на европски врв во балетска Москва

Да се учествува за првпат на Европскиот шампионат во танц и веднаш да се освојат три први места, едно второ и едно трето...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ги нападнал полицајците со боксирач, не се двоел од украденото „БМВ“

Покренато обвинение против дрзок и насилен разбојник. Имено, скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец, кој украл „БМВ“, а потоа физички ги...

Кои четири еха се шират низ Скопје на датумот кога не дојде „датумот“?

Ете, се расчисти дилемата. Нема да дојде датумот што го чекавме за отворање на пристапни преговори на Македонија во ЕУ. Ова веднаш предизвика бројни...

Фатен едниот од оружените ограбувачи на обложувалницата, другиот е во бегство

Истрага по двајца ограбувачи на обложувалница. Имено, скопското Основното јавно обвинителство издало наредба за истрага против две лица што извршиле вооружен грабеж во скопска...

Секојдневна вест: двајца каснати од кучиња скитници

Повторно има напад на кучиња скитници врз случајни минувачи во Скопје. Имено, вчера во 10.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, лицето М.Л.(57) од...

Опомена: Мора сите дебело да запнеме за да немаме дебели деца

Многу од дечињата ни се дебели. Тоа е ептен видливо, само треба да се застане на влез на некое училиште. Советите за здрава исхрана,...