СКОПСКИ ТАЛЕНТИ

Напорните тренинзи не донесоа на европски врв во балетска Москва

Да се учествува за првпат на Европскиот шампионат во танц и веднаш да се освојат три први места, едно второ и едно трето...

Свирам повеќе инструменти, најмногу се фокусирам на македонската музика

На неодамнешниот мултиумедијален проект „Маљчики“ со кој ОГО и ГОДО (Градски оркестар со делумна одговорност) се направи прекрасно музичко потсетување на мјузичарот Влада...

Упорно вежбам и се натпреварувам низ Европа за да бидам концертен пијанист

За него нема дилеми што ќе биде. Изборот, сонот, желбата е само една: да се биде концертен пијанист. А со се она што го...

„Слико збор“ досега им го олесни животот на 40.000 аутистични деца

„Браво, апликацијава е супер. Имам братче кој што има проблем со говорот и аутизам и би ве замолила за побрзо усовршување на апликацијата,...

Уживам во фудбалот, имам понуди од познати клубови од Англија, Шпанија…

Кога се на четиригодишна возраст, децата веќе почнуваат да ги покажуваат афинитетите. Тоа се гледа по радоста, уживањето во тоа што го прават. Во...

Порано клупите ги користев како мрежа, а сега освојувам меѓународни тениски турнири

Се почнало сосема спонтано. Во есента 2009-та година во домот на семејството Симеви се гледал телевизискиот пренос на еден од женските дуели на грен-слем...

Музиката е мојот свет, тоновите се моја игра, затоа и компонирам

Со каков тон брмчи машинка за пострижување на косата во рацете на берберот? На ова прашање малкумина во земјава би можеле да дадат точен...

Со три бронзи ја внесовме Македонија во олимписките врвови на природните науки

Лани како држава за првпат учествувавме на престижната светска Олимпијада по природни науки во Холандија на која талентираната Мила ИВАНОВСКА од Битола ја освои...

Се уште не знам да пишувам, ама освојувам медали во шах

На неколкуте последни турнири за најмлада категорија на шахисти се забележува интересна ситуација: едно мало детенце стои покрај шаховската табла и влече потези. А...

Направивме антибактериски масла, природна маст за рани и постелнина што се мести за 2...

Етерични масла кои ќе се користат за лекување на рани, изгореници и кои ќе имаат дејство како антибиотици но нема да создаваат и отпорност...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кулминација на физичките пресметки викендов

Физичките пресметки не беа рекордно регистрирани за само едно деноноќие во саботата, ами кулминираа со нови и во неделата. Во една таква има и...

Неизвесно е дали ќе излезе од животна опасност вториот настрадан во тешката сообраќајка вчера

Дваесетиосумгодишниот Б.Ѓ. трагично заврши по тешката сообраќајна несреќа кај Катланово, на автопатот Скопје- Велес. Тој е мотоциклистот за кого брзо по несреќата медиумите објавија...

Зошто Скопје досега не добиваше промоција каква што заслужува?

Вчера беше промовиран првиот интерактивен водич за нашиот град, „Здраво Скопје“, во кој се содржани сите обележја на метрополата, од минатиот век до денес....

Мала излезност на изборите – порака до партиите…

Заврши денешното гласање на претседателски избори. Главна карактеристика е дека граѓаните не излегоа во голем број за да гласаат. До 18:30 часот според...

Моторџија удрил и повредил пешак, па побегнал

Повреден пешак од страна на моторџија. Вчера во СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив со повреди од сообраќајна...