ТВ МАНИЈА

Нема потреба од гледање емисии кои ја навредуваат човечката интелигенција

Оле Поцкова, по професија монтажер во „Канал 5“ телевизија, но препознатлива како дел од познатата емисија „Зевзекманија“ се надева дека нашите телевизии ќе соберат...

Заради гардеробата на водителките ли да гледам вести?

Еднаш ви пишав ваква згодовштина, ама еве сега ќе приповторам. Зашто? Па иста е ситуацијата на вестите у сите наши телевизии. Жена ми одамна...

Не се сеќавам дека во последно време сум гледал нешто на ТВ за Скопје

За Марјан Наумов, актер од помладата генерација, на нашите телевизии недостасува понуда на содржини од сопствена продукција... оШто им препорачувате на скопјани да гледаат на...

Гледаш ТВ и психијатар стануваш или психијатриски случај, зависи…

Оваа недела на телевизија само за медицина се расправаше. Уствари, не за медицината, тоа ниво го немаат наште телевизии туку за болни луѓе. Те...

Mногу свесни луѓе комплетно заборавија на телевизијата како медиум

Александра Јовановска, уредник и водител на емисијата „Стисни плеј“ на Македонска радио- телевизија смeтa дека телевизиите мора да внесат промени во своето работење... о Што...

Партиските метеоролози ќе донесат ептен ветровито време

Aко сакаш да си се изнагледаш прес конференции на двете „главни“ партии и да си се изнаслушаш нивни соопштенија пушти си вести на МТВ....

Овие наполитанки не се наполитанки

Шо им стана на новинарите па почнаа да си делат лекции по новинарство? Ги гледам и читам и им се чудам колку се обидуваат...

Малку гледам телевизија, ретко е понапред во однос на интернетот

Младата музичарка, Мартина Баракоска, не го троши многу своето слободно време за да гледа нешто што се емитува на малите екрани. Повеќе и се...

Избегнувајте вести, најчесто не успеваат во ништо друго освен да ги збунат гледачите

Советoт до скопјани од младата и позната јутјуберка Оливера Каменаровска е на малите екрани да го следат она што ги прави исполнети и креативни. о...

И пеглањето е поарно од гледањето вести

Епа драги мои пријатели овој пат нема да мрчам за вестите шо ги даваат на македонските телевизии. Цела недела не ги гледав уопште. Сам...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ги нападнал полицајците со боксирач, не се двоел од украденото „БМВ“

Покренато обвинение против дрзок и насилен разбојник. Имено, скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец, кој украл „БМВ“, а потоа физички ги...

Кои четири еха се шират низ Скопје на датумот кога не дојде „датумот“?

Ете, се расчисти дилемата. Нема да дојде датумот што го чекавме за отворање на пристапни преговори на Македонија во ЕУ. Ова веднаш предизвика бројни...

Фатен едниот од оружените ограбувачи на обложувалницата, другиот е во бегство

Истрага по двајца ограбувачи на обложувалница. Имено, скопското Основното јавно обвинителство издало наредба за истрага против две лица што извршиле вооружен грабеж во скопска...

Секојдневна вест: двајца каснати од кучиња скитници

Повторно има напад на кучиња скитници врз случајни минувачи во Скопје. Имено, вчера во 10.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, лицето М.Л.(57) од...

Опомена: Мора сите дебело да запнеме за да немаме дебели деца

Многу од дечињата ни се дебели. Тоа е ептен видливо, само треба да се застане на влез на некое училиште. Советите за здрава исхрана,...