ВО ФОКУСОТ

Шилегов да не планира покачување на данокот на имот, нека учи да троши домаќински

Скопјани не прифаќаат пак да им се брцне во џебот Скопските градоначалници континуирано, или се фалат дека закрпиле некоја дупка или пак кукаат дека немаат...

Двете големи партии тргнаа во прерана кампања, има ли кој да ги слуша?

Умор од празни ветувања... Трибини, собири со граѓани, ракувања по пазарите, заеднички сликања, жестоки говори против противниците, нови ветувања дека ќе биде подобро... сето ова...

Ќе дочекаат ли скопјаните од периферијата на градот да живеат во градски амбиент?

Немаат канализација, осветлени улици, игралишта, паркови... Исправна вода од градски водовод, канализација и одвод на отпадните води, асфалтирани улици, паркинг, улично светло, тротоари, паркови, детски...

Да ни даваат шлемови за побезбедно да поминуваме кај Домот на АРМ

Порано беше пример за ред, чистота, одржување... На времето да поминеш покрај воен објект сегогаш можеше да забележиш две работи ред и уредност. Потполно друго...

Колку ката треба да има палатата за да собере градска администрација која незапирливо расте?

Наместо градење улици, се меркаат канцеларии Зошто вработуваат нови кога и онака се знае дека администрацијата е преголема? Таа треба да се намалува, а не...

Багерите на Шилегов две години се незагреани, а ни дава нови ветувања за уште...

Скопскиот градоначалник потроши половина од мандатот Веќе цел месец жителите од Бутел и од други населби од северниот дел на градот си ги кршат возилата...

Се вознемируваат ли дебело платените институции што деца наместо моливи во ранец носат ножеви?

Сeријата крвави инциденти предупредува Еден убиен малолетник и петмина средношколци прободени и ранети со нож од нивни врсници, ова се случи во Скопје за...

Катанецот нема да помогне панорамскиот мост конечно да стане пешачки

Нема работници, се е оставено недовршено Затворена капија со синџир и катанец е она што скопјани последниве недели го гледаат на градилиштето на мостот кој...

Најавија намалено загадување за 50 проценти, а Скопје се гуши и во лето чекајќи...

Лето е, а скопскиот воздух е многу загаден. Чад, смрдеа, прашина, надминати дозволените граници во загадувањето на воздухот... сето тоа последниве месеци го чувствуваат...

Ги нема ветените нови сообраќајници, но барем да направат неколку кружни текови

Менувањето на горниот слој на асфалтот на неколкуте улици во центарот на градот кое трае веќе со недели беше доволно да го зголеми и...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ги нападнал полицајците со боксирач, не се двоел од украденото „БМВ“

Покренато обвинение против дрзок и насилен разбојник. Имено, скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец, кој украл „БМВ“, а потоа физички ги...

Кои четири еха се шират низ Скопје на датумот кога не дојде „датумот“?

Ете, се расчисти дилемата. Нема да дојде датумот што го чекавме за отворање на пристапни преговори на Македонија во ЕУ. Ова веднаш предизвика бројни...

Фатен едниот од оружените ограбувачи на обложувалницата, другиот е во бегство

Истрага по двајца ограбувачи на обложувалница. Имено, скопското Основното јавно обвинителство издало наредба за истрага против две лица што извршиле вооружен грабеж во скопска...

Секојдневна вест: двајца каснати од кучиња скитници

Повторно има напад на кучиња скитници врз случајни минувачи во Скопје. Имено, вчера во 10.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, лицето М.Л.(57) од...

Опомена: Мора сите дебело да запнеме за да немаме дебели деца

Многу од дечињата ни се дебели. Тоа е ептен видливо, само треба да се застане на влез на некое училиште. Советите за здрава исхрана,...