Доверливи прогнози на Пентагон: Крим останува руски

Пентагон не верува дека Украина има или наскоро ќе има способност да ги протера руските војници од полуостровот што Москва го зазеде пред речиси десет години, пишува Политико. Повеќето од учесниците на брифингот сметале дека победата на Украина во офанзивата за ослободување на нелегално анектираната територија не е сигурна.

Сите четворица соговорници побарале анонимност за да откријат детали од тајниот брифинг. Меѓу учесниците на брифингот биле Лора Купер, заменик помошник секретар за одбрана за Русија, Украина и Евроазија и генералот Даглас Симс, директор за операции во Здружениот Генералштаб.

– Нема да коментираме за доверливи брифинзи или да шпекулираме за потенцијални идни операции. Што се однесува до способноста на Украина да возврати и да ја ослободи својата суверена територија, нејзините извонредни перформанси во одбивањето на руската агресија и континуираната приспособливост на бојното поле зборуваат сами за себе, рече портпаролката на Пентагон, Сабрина Синг.

Оценката на учесниците на брифингот го повторува она на што во последните недели алудираше генералот Марк Мили, претседател на Здружениот Генералштаб.

– Сè уште останувам на ставот дека оваа година ќе биде многу тешко воено да се протераат руските сили од цела Украина, односно од секој сантиметар од територијата. Тоа не значи дека тоа не може да се случи. Не значи дека нема да се случи , но ќе биде многу тешко, рече Мили на 20 јануари во Германија.

Руските сили го окупираа Крим во 2014 година. Денес полуостровот е полн со противвоздушна одбрана и на него се стационирани десетици илјади војници. Многу од овие пешадиски сили се вградени во позиции кои се протегаат стотици километри кон украинските трупи долж реката Дњепар.

Прашањето за повторно заземање на Крим е спорно со месеци, бидејќи американските и европските официјални лица инсистираат на тоа дека полуостровот е дел од Украина, но во голема мера се воздржани околу целосното опремување на Киев за туркање во областа.

Едно лице запознаено со размислувањата во Киев рече дека администрацијата на Зеленски била налутена од забелешките на Мили додека Украина се подготвува за големи офанзиви оваа пролет.

Говорејќи на Светскиот економски форум во Давос во јануари, Андриј Јермак, советник на украинскиот претседател Зеленски, ја отфрли идејата за украинска победа без заземање на Крим.

– Тоа е апсолутно неприфатливо, рече Јермак, додавајќи дека победата значи враќање на меѓународно признаените граници на Украина „вклучувајќи ги Донбас и Крим“. Украина постојано бара оружје со поголем дострел, вклучително и ракетна артилерија и наведувана муниција истрелана од борбени авиони и беспилотни летала, за да ги таргетира руските командни и контролни центри и складишта за муниција далеку зад линијата на фронтот на Крим.

Откако САД испратија артилериски ракетен систем со висока мобилност (HIMARS) во Украина во летото, Русија премести многу од своите почувствителни средства надвор од дометот од 50 милји. Администрацијата на Бајден сè уште одбива да испрати проектили за ракетните фрлачи кои можат да достигнат 500 километри, што би го ставило на ризик цел Крим.

Претседателот на Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом, Мајк Роџерс, изјави во вчерашното интервју дека војната „треба да заврши летово“, укажувајќи на итноста САД брзо да ја снабдат Украина за претстојната офанзива, како и дека Киев треба појасно да покаже дека има намера да стави крај на војната.

 

Претходна вестНа студенти под кирија во Скопје, им влегле во станот и им ги зеле телефоните
Следна вестСДСМ го искара ВМРО-ДПМНЕ за задолжувањето на општините и отиде да ја задолжи Македонија