Драматичен меч во Солун: Македонските ракометари ремизираа со Грција

Со нерешен резултат 29 : 29 синоќа во Солун заврши првиот пријателски меч меѓу ракометните репрезентации на Македонија и Грција. Во драматична завршница нашата селекција избегна пораз со погодокот на Ненад Костески постигнат во последните секунди од натпреварот. Македонија целосно доминираше во првиот дел, а потоа домаќините успеаја да го свртат резултатот во своја полза. Сепак, избраниците на Кире Лазаров покажаа карактер во завршните секунди и стигнаа до реми.

Македонија го почна мечот со Никола Митревски на голот, Пешевски на пивот, Талески, Џонов и Велковски на бековските позиции и Кузманоски и Ненад Костески како крила. Македонија по пет минути игра имаше предност од 0-3. Предноста ја задржавме откако Џонов погоди за 2-5, но Грците во наредните две минути заиграа подобро во одбраната и намалија на 4-5. Потоа, Грција успеа да намали на 8-11, а на одмор нашите репрезентативци заминаа со предност од 12-15.

Во вториот дел противникот намали на 15-17, а потоа во 44. минута намалија на еден гол негатива (20-21). На десет минути до крајот, при резултат 23-24 Јагуриновски го доби третото исклучување, па Грција за само една минута постигна два гола и стигна до првото водство на мечот (25-24). Кризата се продлабочи по уште една почетнички загубена топка во нападот, по што Грците постигнаа уште еден гол во празна мрежа и поведоа со 26-24.

Мартин Велковски ја прекина серијата на противникот со важен гол и изнудено исклучување, а истиот ракометар на шест минути до крајот повторно погоди, за израмнување на 26-26. Подоцна, Грција поведе со 28-26, по што Пешевски погоди за 28-27, Грците имаа 29-27, но Кузмановски успеа да намали, а потоа во финишот на три секунди до крајот Ненад Костески биеше прецизно од крило за конечни 29-29.

Денеска се игра и вториот пријателски меч кој е во функција на подготовките на двете репрезентации за Европското првенство вгодина во Германија.

Претходна вестИванов во посета на Кинеската академија на општествени науки во Пекинг
Следна вестПоради одрон затворен патот од Куманово до Кратово и Крива Паланка