Двајца скопјани под истрага за трговија со дрога

Скопското јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

На 30 ноември, во домот во кој престојувал, првиот осомничен, 34-годишен скопјанец, неовластено држел седум најлонски пакувања со наркотична дрога марихуана, со вкупна нето- маса од 54,82 грама. При претресот кај него била пронајдена и една дигитална вага. Во истиот дом, на булеварот Босна и Херцеговина, при претресот бил затекнат и вториот осомничен, 45-годишен скопјанец, кој кај себе имал една најлонска кеса со 68,42 грама марихуана и уште една дигитална вага со траги од канабис.

Надлежниот јавен обвинител за двајцата осомничени до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка куќен притвор, поради опасност од бегство, можност да влијаат врз сведоците или да ги уништат трагите, како и да го повторат делото. Судијата го прифати предлогот и на осомничените им определи мерка куќен притвор во траење од 30 дена.​

Претходна вест946 нови случаи на корона вирус во земјава, починаа 33 лица
Следна вестНе обучивте наставници за онлајн настава, а камо ли за сексуално образование