Ердоган го одобри приклучувањето на Шведска во НАТО, предлогот оди во турскиот парламент

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе нацрт-закон за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО до парламентот на ратификација.

Информацијата ја пренесе турското претседателство. Шведската влада вчера објави дека очекува Турција да започне со ратификување на членството на земјата во НАТО.

Позитивните сигнали од Анкара доаѓаат во исто време кога генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја најави посетата на Стокхолм, каде што ќе оствари серија средби со владините лидери.

Ердоган го одложи ратификувањето на членството на Шведска, обвинувајќи го Стокхолм дека е премногу мек кон курдските милитанти и другите групи кои ги гледа како безбедносна закана.

Турција беше налутена и од серијата демонстрации со палење на Куранот во Шведска.

Шведска и нејзиниот сосед Финска се откажаа од децениското воено неврзување откако рускиот претседател Владимир Путин им нареди на руските трупи да ја нападнат Украина во февруари 2022 година, барајќи заштита под безбедносниот чадор на НАТО. Финска се приклучи на воената алијанса во април.

На почетокот на овој месец, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Турција брзо да го ратификува членството на Шведска во воената организација.

-Многу сојузници би сакале да видат брз напредок во ратификацијата, рече Столтенберг по претседавањето со состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел. „Шведска го исполни она што го вети и сега ни треба ратификација на шведското членство“.

Секој од 31 сојузник на НАТО мора да го поддржи членството на Шведска. Доколку турскиот парламент го поддржи предлогот на Ердоган, што е речиси сигурно, Унгарија сепак треба да ја одобри ратификацијата.

Претходна вестПејачката Елена Ристеска била нападната од женско лице во познат скопски локал
Следна вестВо Скопје се роди четворка – на свет дојдоа три момчиња и едно девојче