Ѓорческа ќе настапи во квалификациите на Вимблдон, проблемите со визата се решени!

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ги реши проблемите со визата и од вчера се наоѓа во Лондон каде во текот на следната недела ќе настапи во квалификациите на Вимблдон.

Проблемот на Ѓорческа е надминат навреме за настап во квалификациите, но поради него таа не успеа да одигра турнир на трева.

Во неколкуте дена кои ѝ преостанаа, таа ќе одржи тренинзи на тревна подлога со тренерот Димитар Лабудовиќ со цел да се прилагоди на теренот.

За Ѓорческа ова ќе биде втор настап во квалификациите на Вимблдон по тој во 2017.

Женските квалификации почнуваат во вторник, а ден претходно ќе ја дознае противничката.

Претходна вестЕУ ќе и блокира на Албанија 112 милиони евра поради измама со ИПАРД програмите
Следна вестОткриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори