Го боделе со нож, го удирале со пиштол, ќе одговараат за насилство

Поведена е постапка против двајца браќа од Батинци за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело „насилство“, соопшти Јавното обвинителство.

Во соопштението се наведува дека двајцата осомничени, на возраст од 40 и 44 години, на 2 март во кафе бар во селото Батинци, извршиле грубо насилство и телесно повредиле едно лице.

-Додека оштетениот седел во објектот со уште други две лица, осомничените влегле и веднаш се упатиле кон него. Едниот со нож, а другиот со пиштол во раката, започнале да го пцујат и да му се закануваат на оштетениот. Тој почнал да бега, но двајцата осомничени го стигнале во близина на угостителскиот објект, му нанеле убодна рана со нож и повеќепати го удриле со пиштолот во пределот на главата. Кај сведоците на настанот со тоа предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Јавниот обвинител оценувајќи дека постои опасност осомничените да се дадат во бегство или да го повторат делото, до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор​.

Претходна вестСДСМ: Не дозволивме профитерство врз грбот на граѓаните
Следна вестОблачно со локални врнежи од дожд