Гори предградие на Атина, наредена итна евакуација

Надлежните служби во Грција врашат евакуација на населението на две населби вопредградие на Атина откако областа беше зафатена од голем пожар.

Во гасењето на огнената стихија учествуваат 70 пожарникари, а активирана е и противпожарната авијација која на теренот делува со 13 канадери кои сеобидуваат даго локализираат огнот.

Според информациите на грчките медиуми пожарот зафатил ниски грмушки и маслинови дрвја во ретко населената област во близина на Вари, околу 30 километри јужно од центарот на Атина.

Десетици шумски пожари ја погодија Грција во последните денови, особено откако регионот е погоден од силен топлотен бран со високи дневни температури кои достигнуваат над 40 степени целзиусови.

Речиси секое лето Грција е погодена од големи шумски пожари.

Претходна вестМакедонските девојки ги декласираа САД на стартот на Мундијалот во Скопје
Следна вестПавловска-Данева не очекува иницијатива пред Уставен за заклетвата на Сиљановска-Давкова