Грција ја блокира Албанија на нејзиниот пат кон ЕУ поради билатерален спор

Грција одби да го поддржи писмото со кое се бара од Европската комисија да ги отвори првите пет поглавја од разговорите за пристап во ЕУ. Ова го изјави дипломатски извор за порталот „Еурактив“, со оценка дека на овој начин Атина врши притисок врз Тирана да покаже „креативност“ за да се реши тековната билатерална криза која настана во мај поради апсењето на етничкиот Грк. кандидат за градоначалник Фреди Белери, кој се кандидираше под знамето на опозицијата, а кој беше обвинет за купување гласови.

Тој победи на изборите во Химара, јужна Албанија, но не можеше да положи заклетва како градоначалник поради апсењето и покрај апелите да му биде дозволено да положи заклетва.

Грција постојано ја повика Албанија да му дозволи да положи заклетва, нарекувајќи го тоа политички и етнички мотивирано апсење, додека албанската влада рече дека не може да се меша во судските постапки и дека судскиот систем мора да го следи својот тек.

Според изворот на порталот, Атина истакнува неколку прашања поврзани со владеењето на правото, како што е случајот Белери и спроведувањето на некои закони поврзани со албанското грчко малцинство, како што се имотните права.

Истиот извор истакна дека проблем има и во пописот што во моментов се спроведува, бидејќи имало пријавени случаи каде на припадниците на грчкото малцинство не им биле поставувани прашања за религија или јазик.

– Атина не ја затвора вратата (за пристапувањето во ЕУ), но има некои прашања што треба да се решат. Како што стојат работите, процесот нема да продолжи, во наредните три недели, рече изворот.

Критичарите во Атина велат дека мотив за апсењето се бизнис интереси, односно албанската влада сака да ја задржи контролата врз градежните дозволи издадени во Химара, популарна летна дестинација со профитабилен пазар на недвижности, при што во Белери, кој го претставува грчкото малцинство и албанското опозицијата, гледаат пречка за реализација. Ова власта во Тирана го негира.

Од друга страна, албанските националисти велат дека едноставно се идентификуваат како Грци за да добијат грчки односно ЕУ пасоши и пари од Атина.

Претходна вестРепрезентативецот Филип Кузмановски се врати во Еурофарм Пелистер
Следна вестБитолчанка го пријавила поранешниот сопруг дека ја допирал по телото нивната малолетна ќерка