Хезболах го нападна Израел со дронови и ракети, има жртви

Либанскиот Хезболах се пофали со серија напади со беспилотни летала, ракети и артилериски гранати во северен Израел, во близина на границата со Либан. Исто така, беше објавено дека артилерискиот оган бил насочен кон позициите каде што биле стационирани израелски војници во таа област.

Со ракети Буркан биле погодени и неколку израелски воени позиции во близина на границата. Се наведува дека во нападите има и жртви. Израелската армија го потврди нападот и дека од либанска страна биле истрелани 25 ракети, пренесува „Политика.рс“.

Како одговор на нападите од Либан, тие ја таргетираа „терористичката инфраструктура на Хезболах“ со артилерија, борбени авиони и хеликоптери. Израелците, исто така, гаѓаа „ќелија која се обиде да истрела противтенковска ракета од регионот Марвахин“, во близина на границата.

Водачот на Хезболах Хасан Насрала на 11 ноември изјави дека неговите борци користат ново оружје, вклучително и ракети Буркан, кои можат да носат од 300 до 500 килограми експлозив.

Во секојдневната размена на оган долж границата од 7 октомври досега, во Либан загинаа најмалку 90 луѓе, главно борци на Хезболах, но и 11 цивили. На израелска страна загинаа девет лица, од кои шест војници.

Претходна вестАпасиев за инцидентот во Собранието: Ова ќе ви биде секојдневие ако…
Следна вестПерсонализирана медицина, новиот начин на лечење