Хрватска се подготвува за невреме, целата земја под портокалов метеоаларм

Облачно со повремени врнежи од дожд, спорадични врнежи со грмежи, обилни врнежи, а локална бура и посилна грмежи најверојатно ќе има во Далмација, особено на југот, прогнозира денеска хрватскиот Државен хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) за Хрватска.

Спорадичниот дожд за време на ветровитиот октомври е невообичаен, а му претходеше рекордно топол ден. Во централниот и јужниот дел на Јадранот и во висорамнините и во внатрешноста на Далмација најголема е веројатноста за невреме, прогнозираат метеоролозите.

Поради опасност од пороен дожд и грмежи, портокаловото предупредување за денеска е издадено за истокот на Хрватска, Горски котар и Лика, брегот од Задар до Дубровник и далматинската заднина. Најголеми шанси за грмежи има на истокот и особено на југот од земјата каде е прогласено портокаловото предупредување.

Постои можност за силни грмотевици кои можат да предизвикаат големи штети. Можни се локални поројни поплави, удари на ветер и град, се вели во предупредувањето.

Претходна вестОд понеделник реконструкција на наплатната станица Желино, времен режим на сообраќај на автопатот Скопје – Тетово
Следна вестОд 1 јануари Косовците ќе патуваат во ЕУ без визи