Илјадници Чеси протестираа против Владата, ЕУ и НАТО…

Повеќе илјадни чешки граѓани вчера излегоа на протест на Вацлавскиот плоштад во Прага на покана на вонпарламентарната партија Право, Почит, Струка за да протестираат против коалициската влада на десниот центар на премиерот Петар Фиала и против САД, ЕУ, НАТО и Украина.

– Не ја сакаме владата на ЕУ, не ја сакаме американската влада или украинската влада, ја сакаме владата на Чешката Република, на чешките граѓани. Социјалниот и здравствениот систем се заканува да пукне под бранот економски мигранти од Украина. Да инвестираме во здравството, во нашиот народ и да не купуваме оружје, рече на почетокот на демонстрациите лидерот на партијата, адвокатот Јиндрих Рајхл.

Според проценките на полицијата и медиумите, околу 10.000 луѓе се собраа на протестот под слоганот „Чешка против владата“, една третина помалку отколку на претходните протести организирани од Рајхл, кој себеси се нарекува чешкиот Доналд Трамп.

Рајхл ја обвини владата на премиерот Фиала дека ги натера Чесите скапо да плаќаат струја, гас и нафта, дека Чешка е единствената земја што не се вратила на нивото пред пандемијата „Ковид-19“ и уште има недостиг на лекови.

Тој го обвинува министерот за внатрешни работи Вито Ракушан дека бара од Чешка да ја ратификува Истанбулската конвенција.

За разлика од претходните демонстрации, по апелот на организаторот, во толпата повеќе нема руски знамиња, се веат чешки триколори, а демонстрантите носат транспаренти против власта, но и против НАТО, со кои по говорот маршираа низ центарот на Прага до другиот брег на Влтава и до Министерството за внатрешни работи.

 

Претходна вестПровалена запечатена просторија на ДИК, се проверува дали нешто недостасува
Следна вестИгор Стефановски – Иџе денеска во Бузет во решавачки трки за трета европска титула