Инцидент во Вашингтон, пукаше oбезбедувањето на внуката на Бајден, напаѓачи се обиделе да упаднат во возилото

Агенти на американската тајна служба, кои ја штитат внуката на американскиот претседател Џо Бајден, отвориле оган кога три лица се обиделе да упаднат во необележаното возило на тајната служба во Вашингтон, соопшти денеска тајната служба. Агентите задолжени да ја заштитат Наоми Бајден, внуката на американскиот претседател, биле со неа во населбата Џорџтаун во неделата доцна вечерта кога виделе три лица како го кршат прозорецот на паркиран теренец, изјави за „АП“ неименуван разузнавач на тајната служба.

Еден од агентите отворил оган, но во пукањето никој не бил погоден. Тројцата напаѓачи се видени како бегаат со црвен автомобил, а тајната служба соопшти дека е во тек потера по нив.

Повеќе од 750 кражби на автомобили и повеќе од 6.000 пријави за украдени возила во поширокото градско подрачје се пријавени во полицијата во Вашингтон оваа година.

Претходна вестЈП „Водовод и канализација“: Водата за пиење во Скопје e безбедна
Следна вестХрватска ќе мора да увезе дури 400.000 странски работници