Инстаграм ги предупредува малолетниците да не ја користат таа платформа навечер

Платформата Инстаграм испраќа автоматска порака до своите корисници на возраст од 13 до 18 години, апелирајќи ги да не ја користат социјалната мрежа во текот на ноќта, помеѓу 22 и 4 часот наутро. Tоа е како што велат со цел да ги поттикне да прифатат поздрав начин на живот.

– Спиењето е важно, особено за младите луѓе, па затоа објавуваме нови вечерни пораки што ќе се појавуваат кога тинејџерите ќе поминат повеќе од 10 минути на Инстаграм, кога гледаат Reels или директни пораки доцна навечер. Тоа ќе ги потсети тинејџерите дека тоа е доцна и охрабри ги да ја исклучат апликацијата, наведуваат од компанијата Мета во соопштение објавено на нивната веб-страница.

Младите од 22 часот на својот профил ќе добијат порака „Доцна е. Размислете да го исклучите Инстаграм во текот на ноќта“ доколку користат одредени функции на социјалната мрежа.

Претходна вестБајден: Ако Русија победи во Украина, што мислите дека ќе се случи во балканските земји?
Следна вестЈа истепал поранешната девојка, па со другарите го тепале нејзиното ново момче