Иранка осудена на смрт, сопругот ја начекал со друг маж

Првостепениот суд во Иран осуди жена на смрт поради прељуба, јавуваат државните медиуми. Tаа работела во женска сала за вежбање како тренер, а се вели дека нејзиниот сопруг контактирал со полицијата во 2022 година кога ја нашол со друг маж во нивниот дом откако преку надзорните камери открил дека била во врска со други мажи, пишува „Н1“.

Таа може да поднесе жалба на првостепената пресуда.

Судовите во Иран понекогаш осудуваат луѓе на смрт со каменување поради прељуба, што може да се замени со полесни казни по жалба и повторно судење.

Во средата, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека Иран егзекутира луѓе со „алармантна брзина“. Тој рече дека најмалку 419 луѓе биле осудени на смрт во првите седум месеци од оваа година, што е 30 отсто зголемување во однос на истиот период во 2022 година.

Во 2017 година судот осуди жена на смрт поради прељуба, но немаше вести за егзекуција.

Во Иран кривичните дела казниви со смрт вклучуваат прељуба, содомија, убиство, силување, вооружен грабеж, киднапирање и трговија со дрога.

Претходна вестЗа Задушница на гробиштата во Бутел, Камник и во Ѓорче Петров ќе има посебен сообраќаен режим
Следна вестОбвинителот Јовески им објасни на пратениците за надлежностите околу Онкологија, тие му возвратија…