Иранскиот претседател: Ова е крајот на Израел

Им порачуваме на Американците и нивните израелски пријатели, денес испраќате ракети кои убиваат невини цивили. Вие сте партнери во злосторство кое ќе биде казнето, бидејќи ова е крајот на Израел, рече Ебрахим Раиси, претседател на Иран. Пред два дена, врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи рече дека „геноцидот“ врз Палестинците во Појасот Газа мора „веднаш“ да престане.

Израел вети дека ќе го уништи движењето Хамас поддржано од Техеран, кое владее со Газа, откако милитантите на Хамас го нападнаа Израел на 7 октомври, убивајќи 1.300 луѓе, главно цивили, во најсмртоносниот ден во 75-годишната историја на земјата.

– Никој не може да застане против муслиманите и силите на отпорот ако продолжат злосторствата на ционистичкиот режим против Палестинците… бомбардирањето на Газа мора веднаш да престане. Светот е сведок на геноцидот на ционистичкиот режим врз Палестинците во Газа, рече тој со извикот „Смрт за Израел“ пред група студенти во Техеран.

Израел го бомбардираше Појасот Газа во воздушни напади во кои загинаа повеќе од 2.800 Палестинци, од кои една четвртина деца, а приближно половина од 2,3 милиони жители на Газа беа принудени да ги напуштат своите домови.

Израелските власти воведоа целосна блокада на енклавата, блокирајќи ја храната, горивото и медицинските резерви, кои брзо се трошат.

Израел ќе се соочи со уште еден шокантен бран на отпор доколку неговите „ѕверства“ не престанат во Газа, иранските државни медиуми го цитираат заменик-командантот на иранската револуционерна гарда. – Ударите на фронтот на отпорот против ционистичкиот режим (Израел) ќе продолжат се додека овој канцероген тумор не биде искорен од светската карта, рече Али Фадави.

 

Претходна вестМедведев: Конфликтот на Блискиот Исток може да се претвори во нуклеарна или стогодишна војна
Следна вестИзраел: Убиени се некои поважни членови на Хамас, продолжуваме со нападите во Газа