Иванов во посета на Кинеската академија на општествени науки во Пекинг

Поранешниот претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов од 1 до 4 Ноември учествуваше на деветтиот симпозуим на високо ниво во организација на Кинеската академија на општествени науки од Пекинг, на тема “Соработка во нови околности: Статус кво и аспирации”.

Во своето излагање Иванов се осврна на овогодинешниот јубилеј 30 години од воспоставување на дипломатските односи и 30 години пријателство меѓу Република Македонија и Народна Република Кина.

-Од воспоставувањето на дипломатските односи Народна Република Кина има обезбедено за Македонија преку 325 милиони јуани помош за образование, медицинска нега, научни истражувања и други области. Трговскиот баланс е со константен трговски дефицит за Македонија. Во 2022 година остваривме извоз од 57 милиони долари, а увезовме стока во износ од 994 милиони долари. Кина е четврта земја по ред со која Македонија остварува најголем обем на размена со светот, а веројатно наскоро ќе биде и трета, порача Иванов.

За време на симпозиумот поренешниот претседател Иванов оствари средби со претседателот на кинеската академија за општествени науки Гао Џианг, како и со дел дел од своите поранешни колеги Борут Пахор, поранешниот претседател на Словенија, Младен Иваниќ, поранешниот претседател на претседателството на Босна и Херцеговина и Иван Мркиќ, поранешниот министер за надворешни работи на Република Србија.

Претходна вестВикендов пчеларски саем во Скопје
Следна вестДраматичен меч во Солун: Македонските ракометари ремизираа со Грција